60R300XF
Hamlin / Littelfuse
60R300XF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60R300XF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 60R300XF
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 3A(hold) 6A(trip) 60VDC 40A 2.8W 19.8s 0.04Ohm Radial 23.11 X 3.1mm Bulk Automotive
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25148 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:19.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.910" Dia x 0.122" T (23.11mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 60R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):100 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:060R0300
060R0300U
60R300
F1927
F2015
F2015-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Height - Seated (Max):1.154" (29.30mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):6A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3A