60R090XU
Hamlin / Littelfuse
60R090XU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60R090XU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 60R090XU
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.9A(hold) 1.8A(trip) 60VDC 40A 0.99W 7.2s 0.2Ohm Radial 11.2 X 3.1mm Bulk
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50753 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:7.2s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 60R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):470 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):200 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:060R0090
060R0090U
60R090
F1923
F2009
F2009-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.622" (15.80mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 900mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):1.8A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):900mA