60R010XU
Hamlin / Littelfuse
60R010XU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60R010XU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 60R010XU
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.1A(hold) 0.2A(trip) 60VDC 40A 0.38W 4s 2.5Ohm Radial 7.4 X 3.1mm Bulk
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39346 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 60R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):7.5 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):2.5 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:060R0010
060R0010U
60R010
F2000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):200mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):100mA