5NT102KWGCA
AVX Corporation
5NT102KWGCA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5NT102KWGCA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5NT102KWGCA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1000PF 3KV Y5F RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:Y5F
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:478-4239
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5F Radial, Disc
Capacitance:1000pF