5NT222KQJCA
AVX Corporation
5NT222KQJCA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5NT222KQJCA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5NT222KQJCA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 2200PF 3KV Y5F RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:Y5F
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:478-4240
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2200pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5F Radial, Disc
Capacitance:2200pF