595D397X9004D2T
Electro-Films (EFI) / Vishay
595D397X9004D2T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 595D397X9004D2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 595D397X9004D2T
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 390UF 4V 10% 2917
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Series:TANTAMOUNT®, 595D
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):130 mOhm
Detailed Description:390µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 130 mOhm
Capacitance:390µF