595D335X96R3A2T
Electro-Films (EFI) / Vishay
595D335X96R3A2T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 595D335X96R3A2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 595D335X96R3A2T
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% 1507
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Series:TANTAMOUNT®, 595D
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1507 (3718 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Size Code:A
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.068" (1.73mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):3.8 Ohm
Detailed Description:3.3µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 1507 (3718 Metric) 3.8 Ohm
Capacitance:3.3µF