5952602002HF
Dialight
5952602002HF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5952602002HF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5952602002HF
Manufacturer Dialight
Description LED 2MM PRISM B SMP STR HYS LENS
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:465nm
Voltage Rating:3.3V
Viewing Angle:50°
Series:595
Packaging:Bulk
Other Names:595-2602-00-2HF
595-2602-00-2HF-ND
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:80mcd
Lens Type:Clear
Lens Style/Size:Round with Flat Top, 2.00mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:LED Circuit Board Indicator Single Blue Clear 3.3V 20mA Round with Flat Top, 2.00mm Surface Mount, Right Angle
Current:20mA