561R10TCCQ18BA
Angstrohm / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 561R10TCCQ18BA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 561R10TCCQ18BA
Manufacturer Angstrohm / Vishay
Description CAP CER 18PF 1KV NP0 RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.291" Dia (7.40mm)
Series:Cera-Mite 561R
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:40 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.252" (6.40mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.417" (10.58mm)
Features:Low Dissipation Factor
Failure Rate:-
Detailed Description:18pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc
Capacitance:18pF