51EP30-01B12N
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 51EP30-01B12N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 51EP30-01B12N
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY PC MOUNT, 30 DEG 1
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:PC Pin
Series:51
RoHS Status:RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Force:5.761 ~ 17gfm
Number of Positions:12
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 12 Position SP12T 150mA (AC), 200mA (DC) 115VAC Panel Mount, Through Hole
Depth Behind Panel:13.64mm
Current Rating:150mA (AC), 200mA (DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:-
Contact Finish:Gold
Circuit per Deck:SP12T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (4mm Dia)
Actuator Length:9.53mm