515D477M050DG8PE3
Vishay / Sprague
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 515D477M050DG8PE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 515D477M050DG8PE3
Manufacturer Vishay Sprague
Description CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:470µF
Surface Mount Land Size:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:515D
RoHS Status:Tape & Box (TB)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:Polar
Polarization:Radial, Can
Pitch - Connector:50V
Package / Case:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Capacitors:760mA @ 120Hz
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:515D477M050DG8PE3
Lifetime @ Temp.:-
Impedance:-
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Expanded Description:470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:2000 Hrs @ 85°C