515D477M016CC6AE3
Electro-Films (EFI) / Vishay
515D477M016CC6AE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 515D477M016CC6AE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 515D477M016CC6AE3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
1400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:515D
Ripple Current @ Low Frequency:470mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:705mA @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:470µF