515D476M100CD6AE3
Electro-Films (EFI) / Vishay
515D476M100CD6AE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 515D476M100CD6AE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 515D476M100CD6AE3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:515D
Ripple Current @ Low Frequency:230mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:460mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:47µF