500C912M350DF2B
Buy 500C912M350DF2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 500C912M350DF2B
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 9100UF 20% 350V SCREW
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:500C
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.687" (144.45mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:9100µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:9100µF