500C653U063DJ2B
Buy 500C653U063DJ2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 500C653U063DJ2B
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 65000UF 63V SCREW
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:500C
Ripple Current @ Low Frequency:20A @ 120Hz
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.687" (93.65mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):12.1 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:65000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12.1 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:65000µF