500C551T250AC2B
Cornell Dubilier Electronics
500C551T250AC2B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 500C551T250AC2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 500C551T250AC2B
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 550UF 250V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Series:500C
Other Names:338-1267
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 95°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):98 mOhm
Detailed Description:550µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 98 mOhm 5000 Hrs @ 95°C
Capacitance:550µF