5.0SMCJ45CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
5.0SMCJ45CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5.0SMCJ45CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5.0SMCJ45CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 45V 72.7V SMC
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72.7V
Voltage - Breakdown (Min):50V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Series:5.0SMCJ
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1655-1406-6
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):68.8A