450USG270MEFCSN25X40
Rubycon
450USG270MEFCSN25X40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 450USG270MEFCSN25X40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450USG270MEFCSN25X40
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 84 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:USG
Ripple Current @ Low Frequency:1.81A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.534A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:1189-3845
450USG270MEFCSN25X40-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:270µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:270µF