450USG220MEFCSN25X35
Rubycon
450USG220MEFCSN25X35
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 450USG220MEFCSN25X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 450USG220MEFCSN25X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 194 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:USG
Ripple Current @ Low Frequency:1.66A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.324A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:1189-3844
450USG220MEFCSN25X35-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF