412-10T2E
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 412-10T2E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 412-10T2E
Manufacturer Ohmite
Description SWITCH ROTARY 10POS 50A 300V
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:20V
Voltage Rating - AC:300V
Termination Style:Solder Lug
Series:412
Panel Cutout Dimensions:-
Other Names:OH412-10T2E
OH412-10T2E-ND
Operating Force:35 ~ 92gfm
Number of Positions:10
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:2
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 10 Position SP10T 50A (AC/DC) 300VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:127.80mm
Current Rating:50A (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Circuit per Deck:SP10T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:28.58mm