400HXC270MEFCSN30X40
Rubycon
400HXC270MEFCSN30X40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400HXC270MEFCSN30X40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400HXC270MEFCSN30X40
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:HXC
Ripple Current @ Low Frequency:2.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.94A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:270µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:270µF