400HXC470MEFCSN35X45
Rubycon
400HXC470MEFCSN35X45
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400HXC470MEFCSN35X45 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400HXC470MEFCSN35X45
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:HXC
Ripple Current @ Low Frequency:2.86A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.004A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF