385VXS180MEFC22X40
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 385VXS180MEFC22X40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 385VXS180MEFC22X40
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 180UF 20% 385V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:385V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:VXS
Ripple Current @ Low Frequency:1.26A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.764A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:180µF 385V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF