385USC150MEFCSN22X35
Rubycon
385USC150MEFCSN22X35
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 385USC150MEFCSN22X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 385USC150MEFCSN22X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:385V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:USC
Ripple Current @ Low Frequency:1.12A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.568A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:150µF 385V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:150µF