36DY272F450CF2B
Buy 36DY272F450CF2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 36DY272F450CF2B
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 2700UF 450V SCREW
(In US Dollars)
36 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.579" Dia (65.50mm)
Series:36DY
Ripple Current @ Low Frequency:8.78A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.41A @ 1kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.752" (146.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):42 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:2700µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2700µF