36DX582G075BF2B
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 36DX582G075BF2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 36DX582G075BF2B
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 5800UF 75V SCREW
(In US Dollars)
49 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:75V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.079" Dia (52.80mm)
Series:36DX
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.752" (146.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:5800µF 75V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:5800µF