350MXC82MEFC20X30
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 350MXC82MEFC20X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 350MXC82MEFC20X30
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 82UF 20% 350V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Series:MXC
Ripple Current @ Low Frequency:550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:770mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:82µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF