350MXG220MEFCSN22X35
Rubycon
350MXG220MEFCSN22X35
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 350MXG220MEFCSN22X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 350MXG220MEFCSN22X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 356 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:220µF
Surface Mount Land Size:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:MXG
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:Polar
Polarization:Radial, Can - Snap-In
Pitch - Connector:350V
Package / Case:-
Other Names:1189-2788
Operating Temperature:-
Number of Capacitors:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Part Number:350MXG220MEFCSN22X35
Lifetime @ Temp.:-
Impedance:-
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Expanded Description:220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:3000 Hrs @ 105°C