3214X-2-500E
Bourns, Inc.
3214X-2-500E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3214X-2-500E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3214X-2-500E
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 50 OHM 0.25W GW TOP ADJ
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Gull Wing
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Series:Trimpot® 3214 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Number of Turns:5
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:50 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5 Turn Top Adjustment