30R900UMR
Hamlin / Littelfuse
30R900UMR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R900UMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 30R900UMR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 9A RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs3000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:20s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.950" L x 0.120" W (24.10mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 30R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):20 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):5 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:30R900UMR-ND
F5553TB
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.244" (31.60mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 9A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):18A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):9A