30R160UPR
Hamlin / Littelfuse
30R160UPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R160UPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 30R160UPR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 1.6A(hold) 3.2A(trip) 30VDC 40A 0.9W 8s 0.03Ohm Radial 8.9 X 3 X 15.2mm Ammo Pack
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 45192 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 30R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):110 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:F1980CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.598" (15.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.6A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):3.2A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.6A