3048L-5-252
Bourns, Inc.
3048L-5-252
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3048L-5-252 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3048L-5-252
Manufacturer Bourns, Inc.
Description SENSOR LINEAR 12.7MM WIRE LEADS
(In US Dollars)
Get a Quote
Resistance Tolerance:±20%
Resistance:2.5 kOhms
Output:Resistive
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Linearity:±5%
Linear Range:0 ~ 12.70mm (0 ~ 0.50")