3.6WKFHO400
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3.6WKFHO400 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3.6WKFHO400
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE 3.6KV 400A M/S
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:3.6kV
Size / Dimension:2.992" Dia x 10.000" L (76.00mm x 254.00mm)
Series:-
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Other Names:3-6WKFHO400
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:640000
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge
Features:-
DC Cold Resistance:345 µOhms
Current Rating:400A