3.0SMCJ90ATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
3.0SMCJ90ATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3.0SMCJ90ATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3.0SMCJ90ATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 90V 146V SMC
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Voltage - Breakdown (Min):100V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1655-1724-6
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20.6A