3.0SMCJ30A-13
Diodes Incorporated
3.0SMCJ30A-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3.0SMCJ30A-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3.0SMCJ30A-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description 3.0SMCJ Series 36.8 V Uni-Directional Surface Mount TVS Diode SMC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 41859 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:48.4V
Voltage - Breakdown (Min):33.3V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:3.0SMCJ30A13
3.0SMCJ30ADITR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):62A
Capacitance @ Frequency:1700pF @ 1MHz