2SAR293P5T100
LAPIS Semiconductor
2SAR293P5T100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2SAR293P5T100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2SAR293P5T100
Manufacturer ROHM
Description Bipolar (BJT) Transistor PNP 3 V 1 A 32MHz 5 mW Surface Mount MPT3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 59049 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):30V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:350mV @ 25mA, 500mA
Transistor Type:PNP
Supplier Device Package:MPT3
Series:-
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-243AA
Other Names:2SAR293P5T100TR
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Frequency - Transition:320MHz
Detailed Description:Bipolar (BJT) Transistor PNP 30V 1A 320MHz 500mW Surface Mount MPT3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:270 @ 100mA, 2V
Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
Current - Collector (Ic) (Max):1A