293D336X9016B2TE3
Vishay Precision Group
293D336X9016B2TE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 293D336X9016B2TE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 293D336X9016B2TE3
Manufacturer Vishay
Description 33uF SMD Solid MnO2 Tantalum Electrolytic Capacitor; 16 V dc +/-10%; 293D Series
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39253 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Series:TANTAMOUNT®, 293D
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Size Code:B
Height - Seated (Max):0.083" (2.11mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.8 Ohm
Detailed Description:33µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1411 (3528 Metric) 1.8 Ohm
Capacitance:33µF