293D106X0020B2TE3
Vishay Precision Group
293D106X0020B2TE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 293D106X0020B2TE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 293D106X0020B2TE3
Manufacturer Vishay
Description Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 uF, 20 V, ± 20%, -55 C, 125 C, 1411 [3528-21 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 55364 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:20V
Type:Molded
Tolerance:10µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:B
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Series:TANTAMOUNT®, 293D
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:1411 (3528 Metric)
Other Names:293D106X0020B2TE3-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Manufacturer Part Number:293D106X0020B2TE3
Lifetime @ Temp.:2.1 Ohm
Height - Seated (Max):0.083" (2.11mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:10µF ±20% Molded Tantalum Capacitors 20V 1411 (3528 Metric) 2.1 Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Description:CAP TANT 10UF 20V 20% 1411