293D106X0016A2TE3
Vishay / Sprague
293D106X0016A2TE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 293D106X0016A2TE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 293D106X0016A2TE3
Manufacturer Vishay Sprague
Description CAP TANT 10UF 16V 20% 1206
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
14000 pcs50000 pcs65535 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:10µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:A
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:TANTAMOUNT®, 293D
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:1206 (3216 Metric)
Other Names:293D106X0016A2TE3-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Manufacturer Part Number:293D106X0016A2TE3
Lifetime @ Temp.:3 Ohm
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:10µF ±20% Molded Tantalum Capacitors 16V 1206 (3216 Metric) 3 Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%