25LC160D-E/SN
Micrel / Microchip Technology
25LC160D-E/SN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 25LC160D-E/SN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 25LC160D-E/SN
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC EEPROM 16K SPI 10MHZ 8SOIC
(In US Dollars)
700 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.5 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:SPI
Memory Format:EEPROM
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:EEPROM Memory IC 16Kb (2K x 8) SPI 10MHz 8-SOIC
Clock Frequency:10MHz