250R120-RAZR
Hamlin / Littelfuse
250R120-RAZR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 250R120-RAZR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 250R120-RAZR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
(In US Dollars)
1200 pcs2400 pcs3600 pcs6000 pcs12000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Series:POLY-FUSE®, 250R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):16 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):7 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:250R120-RAZR-ND
250R120-RAZRTB
250R120RAZR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 120mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):240mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA