24LT180SU
Hamlin / Littelfuse
24LT180SU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24LT180SU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 24LT180SU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 24V 1.8A STRAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:24V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.9s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.984" L x 0.199" W (25.00mm x 5.05mm)
Series:POLY-FUSE®, LT
Resistance - Post Trip (R1) (Max):120 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.8A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):3.8A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.8A