24IMX70-12-0ITG
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24IMX70-12-0ITG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 24IMX70-12-0ITG
Manufacturer Bel
Description DC DC CONVERTER 12V 84W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:2.1kV
Voltage - Input (Min):15V
Voltage - Input (Max):33.6V
Type:Isolated Module, Conformal Coated
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.00" L x 2.50" W x 0.49" H (76.2mm x 63.5mm x 12.5mm)
Series:Melcher IMX70
Power (Watts):84W
Packaging:Bulk
Package / Case:19-DIP Module, 17 Leads
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:93%
Detailed Description:Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 12V 7A 15V - 33.6V Input
Current - Output (Max):7A