233086-06
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 233086-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 233086-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 233086-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp. |
| Description | NORTH AMERICAN POWER CORD, HOSPI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.53 | $10.484 | $10.222 | $9.435 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $8.911 | $8.125 | $7.601 | $6.972 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 16 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 125VAC |
| Style: | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) |
| Shielding: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | Q959 |
| Operating Temperature: | 60°C |
| Number of Conductors: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Length: | 12.00' (3.66m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Hospital Grade |
| Detailed Description: | 12.00' (3.66m) Power Cord Gray NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT |
| Current Rating: | 13A |
| Cord Type: | SJT |
| Color: | Gray |
| Approved Countries: | Canada, United States |
| Approval Marks: | CSA, UL |
| 2nd Connector: | IEC 320-C13 |
| 1st Connector: | NEMA 5-15P |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 233086-06, use the request quote form to request 233086-06 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 233086-06.The price and lead time for 233086-06 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 233086-06.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

