233080-06
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 233080-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 233080-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 233080-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp. |
| Description | NORTH AMERICAN POWER CORD, HOSPI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.41 | $17.095 | $15.342 | $14.904 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.15 | $12.274 | $12.011 | |||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 12 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 125VAC |
| Style: | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) |
| Shielding: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | Q954 |
| Operating Temperature: | 60°C |
| Number of Conductors: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Length: | 10.00' (3.05m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Hospital Grade |
| Detailed Description: | 10.00' (3.05m) Power Cord Gray NEMA 5-15P To IEC 320-C19 SJT |
| Current Rating: | 15A |
| Cord Type: | SJT |
| Color: | Gray |
| Approved Countries: | Canada, United States |
| Approval Marks: | CSA, UL |
| 2nd Connector: | IEC 320-C19 |
| 1st Connector: | NEMA 5-15P |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 233080-06, use the request quote form to request 233080-06 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 233080-06.The price and lead time for 233080-06 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 233080-06.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

