2225PC474KAT1A
AVX Corporation
2225PC474KAT1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2225PC474KAT1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2225PC474KAT1A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 0.47UF 250V X7R 2225
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.079" (2.00mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Other Names:478-5578-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:0.47µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Capacitance:0.47µF