206-10LPST
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 206-10LPST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 206-10LPST
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 50MA 24V
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:PC Pin
Series:206
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:206010LPST
20610LPST
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Length:1.086" (27.58mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.299" (7.60mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Electrical Life:10,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 50mA 24VDC
Current Rating:50mA