201CMQ045
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
201CMQ045
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 201CMQ045 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 201CMQ045
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 45V 100A PRM4
(In US Dollars)
198 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:670mV @ 100A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:PRM4 (Isolated)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM4
Other Names:201CMQ045SMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 100A Chassis Mount PRM4
Current - Reverse Leakage @ Vr:10mA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A