2016L200PR
Hamlin / Littelfuse
2016L200PR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2016L200PR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2016L200PR
Manufacturer Littelfuse
Description Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 2 A Ih Surface Mount 216 (541 Metric), Concave
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 49888 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:3s
Thickness (Max):0.030" (0.75mm)
Size / Dimension:0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Series:POLY-FUSE®, 2016L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):100 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):48 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2016 (5041 Metric), Concave
Other Names:2016L200PRCT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 2A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave
Current - Trip (It):4.2A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):2A