200USG1200MEFC35X30
Buy 200USG1200MEFC35X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 200USG1200MEFC35X30
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:USG
Ripple Current @ Low Frequency:3.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.25A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1200µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1200µF